Eva Waldaufová: výzkumníkem již během studia na VŠ

Eva je s námi v NMS necelé dva roky a mimo práci na Client Service se učí také analytickému řemeslu a zároveň plní povinnosti doktorského studia demografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. 

V rámci své pozice Client Service Executive se stará o online komunity na platformě Echonity, má za sebou úspěšné projekty například pro nadaci O2 s názvem Když rodiče netuší? a posvítila si také na tzv. mikrostresy u generací Y a Z. 

Každý projekt je pro mě tak trochu výzvou, protože každý je jedinečný a rutinu tu moc nezažíváme.

Aby Eva dokázala s prací sladit i své studijní povinnosti, domluvili jsme se již při nástupu na zkráceném úvazku, který Evě umožní věnovat se doktorátu a zároveň získávat zkušenosti v agentuře. 

Když jsem nastupovala na doktorát, věděla jsem, že si chci vyzkoušet práci mimo akademickou sféru, a to na pozici analytika. Měla jsem představu, že prostě budu analyzovat data. Realita v NMS je ale daleko pestřejší než moje představivost. Mohla jsem si vyzkoušet připravovat nabídky, tvořit dotazníky, dělat reporty, prezentovat výstupy, psát výzkumné zprávy, a to všechno v partě moc fajn lidí. 😊  

Poté, co jsem odeslala svůj životopis, se mi ozvala naše HR Lucka a šéf analytiků Luděk. Domluvili jsme se na první setkání v NMS, kde jsme se v  této sestavě bavili o mých zkušenostech, Lucka s Luďkem mi naopak představovali, jak práce v NMS vypadá. Na závěr prvního kola jsem dostala logický testík. V rámci druhého kola pohovoru jsem měla za úkol připravit hlavní zjištění a infografiku na základě reálného projektu, který v NMS dříve běžel, a tato zjištění odprezentovat Lucce a CEO Ondřejovi. Z této části pohovoru jsem byla nervózní, ale ve finále to byl skvělý způsob, jak si vyzkoušet budoucí náplň práce. Na konci pohovoru jsme si podali ruce a za pár dní už jsem byla součástí týmu. 

📝 V NMS každého kandidáta čeká v průběhu výběrového řízení nějaké testování. Zadaný úkol zpracovává uchazeč buď doma nebo přímo u nás v kancelářích, aby měl možnost se poradit a konzultovat řešení zadaného problému. Všechny úkoly připravujeme tak, aby co nejvíce přiblížily kandidátovi náplň práce na pozici, na kterou se právě hlásí.

Upřímně někdy je to pro mě náročné, jelikož na doktorátu jsou moje povinnosti během roku nerovnoměrně zastoupené a někdy se toho sejde víc. Velkou výhodu práce v NMS ale vnímám v tom, že mi vychází se studiem vstříc a práce je flexibilní. Můžu tak například odjet na pár dní na konferenci a hodiny v NMS si odpracovat jiné dny. Vše je o domluvě. 

Rozhodně! Myslím si, že jsem teď na doktorátu daleko víc citlivější na to, jak moje práce graficky vypadá. Pokud je prezentace pouze obsahově zajímavá, ale je nepřehledná a neatraktivní, posluchače nezaujme. Díky práci v NMS mám také představu, co všechno stojí za výběrovými šetřeními, s jejichž výsledky třeba na škole pracuji. 
V NMS jsem myslím jediná vystudovaná demografka. Kolegové se na mě obracejí, když chtějí dohledat různá data (třeba na ČSÚ) pro nastavení kvót. Zkušenosti s psaním vědeckých článků pak úročím například při psaní výzkumných zpráv. 

https://sensemakers.cz/wp-content/uploads/2024/07/2024-05-14-nms-by-lukasneasi-14-scaled.jpg

Každý projekt je pro mě tak trochu výzvou, protože každý je jedinečný a rutinu tu moc nezažíváme. Jednou z výzev pro mě byla samostatná analytická práce na průzkumu mezi PR agenturami nebo prezentace před novináři na tiskové konferenci o tom, co má česká kočka v misce. Naštěstí jsou vždy po ruce zkušenější kolegové, kteří jsou mi ochotni pomoct. 

Ať se určitě nebojí sepsat životopis a začít sbírat zkušenosti i mimo přednáškové sály na vysoké. Sama si zkouším, že i práce, která se obsahově s oborem studia 100% nekryje, mi přináší nové kompetence a způsoby nahlížení na problémy. 

Líbil se ti článek? Sdílej ho!

Další články