Petr Chlubna: od stážisty po profíka ve výzkumu

Petr Chlubna do NMS nastoupil před sedmi lety jako stážista v oddělení kvantitativního výzkumu. Dnes je jedním z našich nejzkušenějších analytiků a klientské reporty by mu mohl závidět ne jeden výzkumník. Petr má za sebou studium politologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, což v dnešních dnech využívá zejména při zpracování výsledků předvolebních průzkumů.

Přestože dojíždění mezi Prahou a Olomoucí bylo pro Petra ze začátku náročné, nesla s sebou praxe v NMS jednu velkou výhodu – práce se studiem se často prolínaly.

Když jsme na katedře probírali nějakou statistickou metodu, mohl jsem ji použít v NMS anebo jsem ji třeba už z NMS znal, takže jsem si dovedl představit využití dané metody v praxi.

Pendlování mezi Prahou a Olomoucí bylo občas náročné, ale semináře a přednášky většinou probíhaly v pondělí a úterý a já tak mohl zbytek týdne být v NMS. A navíc mi má tehdejší šéfka Terka R. vždycky vyšla vstříc, když jsem potřeboval připravit se na zkoušku nebo pracovat na diplomce. Ostatně i data pro diplomku jsem si sbíral v NMS, a to byla taky výhoda, protože studenti obvykle takovou možnost nemají.

Práce a studium se často prolínaly. Když jsme na katedře probírali nějakou statistickou metodu, mohl jsem ji použít v NMS anebo jsem ji třeba už z NMS znal, takže jsem si dovedl představit využití dané metody v praxi. Taky to bylo bezvadné cvičení kritického myšlení, ať už nad odbornými články nebo našimi reporty – dávají výsledky smysl, co by se dalo udělat jinak a lépe, měříme opravdu to, co jsme chtěli změřit…?

První asi tři týdny jsem trávil kódováním odpovědí na otevřené otázky. Pak jsem se postupně učil programovat dotazníky, zpracovávat data a skládat dohromady reporty.

Pár týdnů jsem jako stážista pobyl i ve fieldu, kde jsem si vyzkoušel CATI i CAPI dotazování a koordinování tazatelů. To byla dobrá škola, člověk pak aspoň ví, kolik práce za takto získanými daty stojí, zná úskalí osobního dotazování a může to zohlednit při přípravě dotazníku nebo při analýze dat.

Dnes obvykle pracuji na složitějších projektech, snažím se být při ruce juniornějším kolegům, konzultuji s projekťáky design výzkumu… Zkrátka využívám zkušenosti, které jsem postupně nabral.

💡 Petr podporuje nejenom juniornější kolegy z NMS. Aktuálně je Petr zapojený do mentorského programu na Univerzitě v Hradci Králové a tamější studenti se na něj mohou obracet s dotazy ohledně složitějších analýz, na kterých v rámci studia pracují, nebo s Petrem mohou konzultovat své kariérní plány a nahlédnout tak trochu do zákulisí výzkumnické práce v agentuře.

Největší posun? Naučil jsem se pokládat otázku „proč?“. Díky tomu snad dokážu lépe pochopit, jaký problém naši klienti řeší – proč si zadávají výzkum, jaké odpovědi je mohou posunout dál, jak jim výsledky srozumitelně předat, co je pro ně klíčové.

A taky mě hodně posunulo, když jsem se naučil pracovat s R.

Za těch sedm let jsem se tady nesetkal s nikým toxickým, kdo by ostatní prudil. Táhneme tu za jeden provaz. Vážně. Podtrhuji sedmkrát.

Navážu na předchozí odpověď – nejtěžší je pochopit, co se naši klienti z výzkumu potřebují dozvědět. To je klíčové v celém procesu od vytvoření dotazníku přes sběr dat a jejich analýzu až po interpretaci a prezentaci výsledků.

Je to sice náročné, ale když se to povede, na konci je report, který dává smysl a člověk si z toho odnáší dobrý pocit.

Když se to nepovede, stává se z přípravy reportu spíš rutina, a ta moc zábavná není.

Mám radost, když se mi povede vyřešit nějaký problém – najít odpověď na zapeklitou otázku klienta, vytvořit skript, který nám může usnadnit práci, přijít s hezkou vizualizací…

Ale nejvíc mě baví parta lidí, která v NMS pracuje. Za těch sedm let jsem se tady nesetkal s nikým toxickým, kdo by ostatní prudil. Táhneme tu za jeden provaz. Vážně. Podtrhuji sedmkrát.

Mimochodem nejhůř se tady šklebím já, což obvykle vypadá hůř, než jakou náladu reálně mám 😄

https://sensemakers.cz/wp-content/uploads/2024/02/IMG_20230627_180744.jpg

Jo, sem tam vyrazíme na pivko, na lyžovačku do Alp, na túru do kopečků nebo na běžecké závody. Máme v nohách Vltava Run, 250 Český ráj a Berounka Run.

V nabídce máme i letní grilovačky na dvorečku, filmové nebo herní večery, Halloween ve sklepě… Ani se to nedá všechno stihnout.

Sensemakers. Překládám si to jako „dělej věci tak, aby ti dávaly smysl.“

Líbil se ti článek? Sdílej ho!

Další články